چگونه می توانم انواع آجر را شناسایی کنم؟

چگونه می توانم انواع آجر را شناسایی کنم؟

جرها با استفاده از انواع تکنیک های ساخت تولید می شوند که جلوه های زیبایی شناختی و کیفیت عملکرد بسیار متفاوتی را ایجاد می کنند. برای شناخت بهتر آجر ها این مقاله را مطالعه کنید


چگونه می توانم انواع آجر را شناسایی کنم؟

 

آجرها با استفاده از انواع تکنیک های ساخت تولید می شوند که جلوه های زیبایی شناختی و کیفیت عملکرد بسیار متفاوتی را ایجاد می کنند.

سه نوع اصلی آجر وجود دارد - آجرهای روبرو، آجرهای مهندسی و آجرهای معمولی. با این حال، تغییرات، سبک ها و فرآیندهای ساخت بسیار بیشتری وجود دارد که آجرهای مختلف را برای مشاغل مختلف مناسب می کند.

 

آجرهای روبرو

 

آجرهای روکشی محبوب ترین نوع آجر هستند و هزاران سال است که در انگلستان، به ویژه در بازار مسکن، مصالح نما انتخاب شده اند. آنها عمدتاً برای دیوارهای خارجی ساختمان استفاده می شوند و بنابراین عموماً به دلیل کیفیت زیبایی شناختی خود انتخاب می شوند اما همچنین باید در برابر آب و هوا مقاوم باشند. Wienerberger گسترده ترین طیف آجرهای روکش موجود در انگلستان را تولید می کند.

از آنجایی که متریال نما بیشترین تاثیر را بر زیبایی شناسی خارجی ساختمان دارد، در کنار طراحی، انتخاب متریال مناسب تصمیم بسیار مهمی است که بر ظاهر و احساس کلی پروژه تاثیر می گذارد.

دو نوع اصلی آجر روکش عبارتند از:

   گل نرم (همچنین به عنوان آجر استوک شناخته می شود)
   اکسترود شده (همچنین به عنوان آجر سیمی شناخته می شود)

 

آجرهای اکسترود شده

روش اکسترود/برش سیمی محبوب‌ترین روش تولید آجر است، زیرا حجم بالایی از آجر را می‌توان به سرعت، حدود 20000 آجر در ساعت تولید کرد. خاک رس از طریق یک سر اکستروژن هدایت می شود تا یک ستون پیوسته از مواد در عرض و عمق مورد نظر تشکیل شود. سپس ستون به قطعات کوچکتر و قابل کنترل تر به طول تقریبی 1.5 متر که به عنوان "راب" شناخته می شوند، بریده می شود. سپس توسط سیم های ردیفی به آجرهایی به طول دلخواه بریده می شود.

یکی از مشخصه های متمایز آجرهای اکسترود شده این است که دارای سوراخ ها یا سوراخ های هسته ای هستند که از بستر آجرها عبور می کنند. آجرهای سوراخ دار به انرژی کمتری برای خشک کردن و پختن نیاز دارند و همچنین سبک تر و راحت تر کار می کنند.

این فرآیند تولید آجرهای سخت و متراکم را با اندازه و شکل سازگارتر، تیزتر و ظاهری مدرن‌تر تولید می‌کند. آجرهای اکسترود شده در طیف گسترده ای از سبک ها از جمله صاف، درگ، بافت نورد، ماسه ای و یا حتی لعاب در دسترس هستند.


آجرهای گلی نرم

 

آجرهای گلی نرم ظاهری سنتی یا بازسازی شده دارند و زیبایی آجری نرم‌تر و گرم‌تری ارائه می‌دهند، بدون اینکه به عملکرد فنی آسیبی وارد شود.

قالب گیری آجر گلی نرم در واقع تعدادی از فرآیندهای تولیدی را پوشش می دهد که در آن آجرها با استفاده از جعبه های قالب شکل می گیرند. دست‌سازی شامل شکل‌دادن خاک رس با دست، پوشاندن ماسه و ریختن در قالب است. ماشین‌سازی آجرهای گلی نرم از فرآیندهای دست‌سازی پیروی می‌کند و تکنیک پرتاب دستی را با ریختن خاک رس در قالب‌های سمباده‌شده با استفاده از تسمه بازسازی می‌کند.

آجرهای گلی نرم در رنگ‌های سنتی سنباده‌کاری شده یا در بافت دست‌ساز/چروک‌شده موجود هستند که به جای سوراخ‌هایی مانند آجرهای اکسترود شده، دارای فرورفتگی «قورباغه‌ای» هستند. آجرهای گلی نرم Waterstruck با استفاده از آب به جای شن و ماسه ساخته می شوند تا خاک رس را از قالب ها رها کرده و یک روکش بافت متمایز ایجاد کند. مانند سایر فرآیندهای تولید، آجرهای مرطوب سپس خشک و پخته می شوند.

 

آجرهای مهندسی

آجرهای مهندسی دارای مقاومت فشاری بالا و جذب آب کم هستند. آنها برای ویژگی های فیزیکی خود استفاده می شوند و نه ظاهر آنها و فقط با این ویژگی ها طبقه بندی می شوند. آنها به طور سنتی در مهندسی عمران مورد استفاده قرار می گرفتند و برای کاربردهایی که استحکام و مقاومت در برابر حمله یخ زدگی و آب مهم است مناسب هستند.

نمونه هایی از موقعیت هایی که از آجرهای مهندسی استفاده می شود شامل کارهای زمینی، منهول ها، فاضلاب ها، دیوارهای حائل و دوره های مقاوم در برابر رطوبت می باشد.

آجرهای مهندسی به‌عنوان کلاس A یا کلاس B رتبه‌بندی می‌شوند که کلاس A قوی‌ترین است، اما کلاس B رایج‌تر است. آجرهای مهندسی کلاس A دارای مقاومت فشاری بیشتر از 125 نیوتن بر میلی‌متر مربع و جذب آب کمتر از 4.5 درصد هستند. آجرهای مهندسی کلاس B دارای مقاومت فشاری بیشتر از 75 نیوتن بر میلی‌متر مربع و جذب آب کمتر از 7 درصد هستند.

آجرهای مهندسی معمولاً یک رنگ قرمز صاف هستند، اگرچه آجرهای مهندسی آبی نیز به طور گسترده در دسترس هستند. Wienerberger طیف وسیعی از آجرهای مهندسی قرمز و آبی را در بازار تولید می کند.


آجرهای معمولی

برخلاف نامشان، آجرهای معمولی در واقع کم‌مصرف‌ترین انواع آجر در بریتانیا هستند. مقاومت فشاری کمتری نسبت به آجرهای روبه‌رو یا آجرهای مهندسی دارند و عموماً کیفیت پایین‌تری دارند. همچنین تمرکز کمتری برای ظاهر ثابت روی آجرهای معمولی وجود دارد.

آجرهای معمولی نباید زیر سطح زمین استفاده شوند و عموماً فقط برای آجرکاری داخلی استفاده می شوند.

 

آجرهای ضد رطوبت

آجرهای ضد رطوبت یا DPC آجرهایی هستند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نرخ جذب پایینی داشته باشند، که آنها را برای استفاده به عنوان بخشی از ساخت و ساز کورس ضد رطوبت مناسب می‌سازد.

آجرهای DPC به دو دسته تقسیم می شوند:

   DPC1 - مناسب برای ساختمان ها و کارهای خارجی، با حداکثر میزان جذب آب 4.5٪
   DPC2 - مناسب فقط برای کارهای خارجی، با حداکثر میزان جذب آب 7٪

برای ایجاد مقاومت بهتر در برابر واژگونی دیوار در مقایسه با سطوح انعطاف پذیر مقاوم در برابر رطوبت، دو لایه آجر DPC را با ملات سیمانی به عنوان پایه دیوار حائل یا ایستاده بسازید. یک مسیر سفت و سخت ضد رطوبت مانند این در برابر افزایش رطوبت موثر است، اما نه جریان رو به پایین آب.

از تخفیفات ما با خبر شوید


راهنمای خرید


دسترسی آسان


شهرکاشی


شهرکاشی؛ فروشگاه اینترنتی مصارف ساختمانی در غرب تهران


فروشگاه اینترنتی شهرکاشی، فروشگاهی بدون تعطیلی که به صورت 24 ساعت در 7 روز هفته آماده خدمت رسانی به مصرف کنندگان و تولیدکنندگان صعنت ساختمان می باشد.

آدرس:تهران، شهرقدس، خیابان انقلاب،فروشگاه بزرگ شهر کاشی